česky  |  english

Královehradecký

V malé vesničce pod Orlickými horami, 8 km od Opočna, 30 km od Hradce Králové hospodaříme na cca 30ha. Živí nás 18 kraviček, které produkují mléko nejvyšší kvality. Dodáváme ho převážně do opočenské mlékárny, ale přímo ze dvora i věrným zákazníkům.

Aby se zajistila udržitelnost farmy, aby na vesnicich se udržela práce, plánujeme rovněž výrobu mléčných výrobků.

Naší vizí je dát lidem kvalitu, návratit je k původním prodůktům. Nejsme vyloženě eko-bio farma, to nejde v našich podmínkách. Nejsme izolovaní někdě v dalekách horách a konkurence ani časové možnosti prostě nedovolí si moc \"hrát\".

Ale mojí vizí (mladý Zdenda) je udělat z farmy \"živé místo\". Aby sem lidé jezdili, aby pobyli, pomohli a to se již děje s mými kamarády. Pracoval jsem v aerolinkách, cestoval po světě a vím, že mnozí lidí se chtějí navrátit alespoň na čas ke kořenům. Chtějí si zkusit život na vesnici. A na druhou stranu, práce u nás je tolik, že vás kdykoliv rádi přivítáme.

Snažil jsem se poslední roky udělat z farmy harmonické místo, aby věci ladily oku, aby lidé viděli čisto a rádi si koupili poctivé výrobky. Ať už mléčné, nebo i toho pašíka. Posudte sami, mnohé fotky jsou i na webových stránkách.

Najdete u nás prasata, slepice, husy, králíky, kuřátka. Náš taťka je velký chovatel. Jeho vášní jsou holubi a pávi. Ti velmi rádi sedí na plotě, kde se ukazují projíždějícím lidem anebo přímo zastavují naše zákazníky, když se promenádují u cesty.

Děti tahají naše kočky, ale nebojte se, ony jsou na to zvyklé. Je to u nás taková malá zoologická zahrada.

Přijeďte se na nás podívat, těšíme se na Vás!


Královehradecký

Zveme ty, kdo mají rádi práci venku, se zemí a zvířaty, práci v lese a na loukách, ať k nám do Suchého Dolu přijedou, budeme rádi za Vaší společnost, pomoc a poznání. Suchý Důl je malebná víska v CHKO Broumovsko, leží 2 km od Broumovských stěn. Okolí nabízí nesčetně výletů do skalních měst, roklí, vyhlídek – Hvězda, Adršpašsko-teplické skály, Stolove Hory, Ostaš aj. Hospodaříme od roku 2011, kdy jsme se do Suchého Dolu přistěhovali. Na statku žijeme my - Šárka a Filip, naše děti – čtyřletá Štěpánka a roční Ondra, dále jeden chladnokrevný kůň, voříšek Gorga, králíci, slepice a na jaře se přidají jehňátka. Naším snem je být soběstační, pomocí své a koňské síly obděláváme políčko za domem, kde pěstujeme zeleninu a bylinky bez umělých hnojiv a postřiků hlavně pro vlastní spotřebu, sekáme a paseme louky (5ha), a naší láskou je včelaření (40 včelstev). Vaříme na kachlových kamnech, meleme si vlastní mouku a pečeme domácí chléb.
Letos nás čeká klasická práce na poli a loukách, voňavá práce kolem včel, medobraní, tvorba oddělků, stavba stodoly, práce v lese – tvorba oplocenky a výsadba původních dřevin. Bydlíme v památkově chráněném zemědělském stavení, které postupně citlivě obnovujeme. Letos plánujeme dokončit obnovu stodoly pomocí pískovce a dřeva, tak jak tu stála dřív. Těšíme se na nové pomocníky, věříme, že Vás místní atmosféra okouzlí.


Královehradecký

Statek v Milkovicích leží na jižním svahu, který je první převýšeninou a začátkem pískovcového kaňonu od polabské nížiny do Českého ráje. Místo je z jedné strany obklopeno Rožďalovickými rybníky a lesy s ptačí oblastí Natury 2000 a s dalších přírodními rezervacemi Hrubá stráň, les Křižánek a údolí Peklo. Chováme zde stádo koz a kozlů a 5 oslíků, udržujeme asi 23 ha luk a sadů. Věnujeme se ekologické výchově a praktické ochraně přírody. na statku žijí stále 2 dospělí a 3 děti.


Královehradecký

Farma je zaměřena na produkci biozeleniny. Součástí farmy je skleník, foliovníky, sklady a ubytovna.


Královehradecký

V roce 2009 jsme se rozhodli koupit pozemek v Podkrkonoší za účelem začít hospodařit. K dispozici teď máme 10ha.
V roce 2011-2012 jsme stavěli svépomocí slaměný dům s využitím i dalších přírodních materiálů (dřevo, hlína, ovčí vlna).
Část pozemku jsme osadili ovocnými stromy, na části plánujeme výsadbu lesa. Zatím v malém měřítku se i snažíme pěstovat zeleninu (malé políčko, vyvýšené záhony, foliovníky).
Do budoucna bychom se rádi věnovali jak pěstování ovoce, zeleniny tak i jejich zpracování, dále pak chovem zvířat. Co se týče zvířat, tak zatím nemáme promyšlené, jakým směrem se budeme ubírat. Zatím máme prasata,která budou sloužit především na udržování pole a dva kocoury na myši. Plánujeme slepice, husy, běžce, včely a dál se uvidí....
Snažíme se žít venku, v přírodě a dělat práci, která nás baví. Rádi bychom byli do budoucna co nejvíce soběstační a kdyby to nějakým způsobem šlo, tak bychom žili z hospodaření.
Jsme v začátcích, proto hodně času trávíme prací. Z toho důvodu uvítáme především lidi, kteří se práce nebojí, naopak je těší. Očekáváme, že nám budete nápomocní 5-6h denně a zbytek volného času si budete moci trávit libovolně podle vaší chuti.
Na rok 2014 omezujeme dobrovolníky.


Farma dne

Jsme rodina snažící se žít šetrně k přírodě v malé zapadlé vesničce na okraji Ždánického lesa. Postupně se snažíme na svojí zahradě a na okolních pozemcích pěstovat zeleninu nejen pro svoji spotřebu, ale i na prodej. Při pěstování se mimo jiné inspirujeme principy permakultury, vydatně nám přitom pomáhá malé hejno kachen -indických běžců. Zpracováváme ovoce z mnoha stromů rostoucích na ...

Kraj:Jihomoravský


2005-2020 Webové stránky: NETservis s.r.o.