česky  |  english

Královehradecký

V malé vesničce pod Orlickými horami, 8 km od Opočna, 30 km od Hradce Králové hospodaříme na cca 30ha. Živí nás 18 kraviček, které produkují mléko nejvyšší kvality. Dodáváme ho převážně do opočenské mlékárny, ale přímo ze dvora i věrným zákazníkům.

Aby se zajistila udržitelnost farmy, aby na vesnicich se udržela práce, plánujeme rovněž výrobu mléčných výrobků.

Naší vizí je dát lidem kvalitu, návratit je k původním prodůktům. Nejsme vyloženě eko-bio farma, to nejde v našich podmínkách. Nejsme izolovaní někdě v dalekách horách a konkurence ani časové možnosti prostě nedovolí si moc \"hrát\".

Ale mojí vizí (mladý Zdenda) je udělat z farmy \"živé místo\". Aby sem lidé jezdili, aby pobyli, pomohli a to se již děje s mými kamarády. Pracoval jsem v aerolinkách, cestoval po světě a vím, že mnozí lidí se chtějí navrátit alespoň na čas ke kořenům. Chtějí si zkusit život na vesnici. A na druhou stranu, práce u nás je tolik, že vás kdykoliv rádi přivítáme.

Snažil jsem se poslední roky udělat z farmy harmonické místo, aby věci ladily oku, aby lidé viděli čisto a rádi si koupili poctivé výrobky. Ať už mléčné, nebo i toho pašíka. Posudte sami, mnohé fotky jsou i na webových stránkách.

Najdete u nás prasata, slepice, husy, králíky, kuřátka. Náš taťka je velký chovatel. Jeho vášní jsou holubi a pávi. Ti velmi rádi sedí na plotě, kde se ukazují projíždějícím lidem anebo přímo zastavují naše zákazníky, když se promenádují u cesty.

Děti tahají naše kočky, ale nebojte se, ony jsou na to zvyklé. Je to u nás taková malá zoologická zahrada.

Přijeďte se na nás podívat, těšíme se na Vás!


Královehradecký

Zveme ty, kdo mají rádi práci venku, se zemí a zvířaty, práci v lese a na loukách, ať k nám do Suchého Dolu přijedou, budeme rádi za Vaší společnost, pomoc a poznání. Suchý Důl je malebná víska v CHKO Broumovsko, leží 2 km od Broumovských stěn. Okolí nabízí nesčetně výletů do skalních měst, roklí, vyhlídek – Hvězda, Adršpašsko-teplické skály, Stolove Hory, Ostaš aj. Hospodaříme od roku 2011, kdy jsme se do Suchého Dolu přistěhovali. Na statku žijeme my - Šárka a Filip, naše děti – čtyřletá Štěpánka a roční Ondra, dále jeden chladnokrevný kůň, voříšek Gorga, králíci, slepice a na jaře se přidají jehňátka. Naším snem je být soběstační, pomocí své a koňské síly obděláváme políčko za domem, kde pěstujeme zeleninu a bylinky bez umělých hnojiv a postřiků hlavně pro vlastní spotřebu, sekáme a paseme louky (5ha), a naší láskou je včelaření (40 včelstev). Vaříme na kachlových kamnech, meleme si vlastní mouku a pečeme domácí chléb.
Letos nás čeká klasická práce na poli a loukách, voňavá práce kolem včel, medobraní, tvorba oddělků, stavba stodoly, práce v lese – tvorba oplocenky a výsadba původních dřevin. Bydlíme v památkově chráněném zemědělském stavení, které postupně citlivě obnovujeme. Letos plánujeme dokončit obnovu stodoly pomocí pískovce a dřeva, tak jak tu stála dřív. Těšíme se na nové pomocníky, věříme, že Vás místní atmosféra okouzlí.


Královehradecký

Statek v Milkovicích leží na jižním svahu, který je první převýšeninou a začátkem pískovcového kaňonu od polabské nížiny do Českého ráje. Místo je z jedné strany obklopeno Rožďalovickými rybníky a lesy s ptačí oblastí Natury 2000 a s dalších přírodními rezervacemi Hrubá stráň, les Křižánek a údolí Peklo. Chováme zde stádo koz a kozlů a 5 oslíků, udržujeme asi 23 ha luk a sadů. Věnujeme se ekologické výchově a praktické ochraně přírody. na statku žijí stále 2 dospělí a 3 děti.


Královehradecký

Farma je zaměřena na produkci biozeleniny. Součástí farmy je skleník, foliovníky, sklady a ubytovna.


Královehradecký

V roce 2009 jsme se rozhodli koupit pozemek v Podkrkonoší za účelem začít hospodařit. K dispozici teď máme 10ha.
V roce 2011-2012 jsme stavěli svépomocí slaměný dům s využitím i dalších přírodních materiálů (dřevo, hlína, ovčí vlna).
Část pozemku jsme osadili ovocnými stromy, na části plánujeme výsadbu lesa. Zatím v malém měřítku se i snažíme pěstovat zeleninu (malé políčko, vyvýšené záhony, foliovníky).
Do budoucna bychom se rádi věnovali jak pěstování ovoce, zeleniny tak i jejich zpracování, dále pak chovem zvířat. Co se týče zvířat, tak zatím nemáme promyšlené, jakým směrem se budeme ubírat. Zatím máme prasata,která budou sloužit především na udržování pole a dva kocoury na myši. Plánujeme slepice, husy, běžce, včely a dál se uvidí....
Snažíme se žít venku, v přírodě a dělat práci, která nás baví. Rádi bychom byli do budoucna co nejvíce soběstační a kdyby to nějakým způsobem šlo, tak bychom žili z hospodaření.
Jsme v začátcích, proto hodně času trávíme prací. Z toho důvodu uvítáme především lidi, kteří se práce nebojí, naopak je těší. Očekáváme, že nám budete nápomocní 5-6h denně a zbytek volného času si budete moci trávit libovolně podle vaší chuti.
Na rok 2014 omezujeme dobrovolníky.


Farma dne

Průčelí statku

Hřebčín Favory je jedním největších soukromých chovatelů starokladrubských koní. Jeho sídlem je barokní statek, který byl prohlášen kulturní památkou. Chováme 55 koní, ale máme také malou zoologickou zahradu, kde chováme oslíky, kozy, ovce, kravku, drůbež a vůbec vše, co na český venkov patří.

Kraj:Středočeský


2005-2021 Webové stránky: NETservis s.r.o.